کانتار، یکی از شرکتهای پیشرو صنعت دیتا و مشاوره، اخیرا نتایج تحقیقات درباره بازار گوشیهای هوشمند در فصل دوم سال 2020 (اسفند 1398 تا خرداد 1399) را منتشر کرد. یک فصل کامل در شرایط “در_خانه_بمانیم” و فاصله اجتماعی، به منظور مدیریت همه‌گیری کوید 19 به کاهشی آشکار در فروش گوشیهای هوشمند انجامید. تطبیق مصرف کنندگان با وضعیت جدید، خرید گوشی هوشمند را به صورت آنلاین انجام می دهند. حدود دو سوم فروش در فصل گذشته آنلاین بوده است.

خرید موبایل در دوره کرونا
گوشیهای با سیستم عامل IOS بیشترین رشد سالانه را در فصل دوم سال میلادی تجربه کردند. ابتدا آیفون اس ای و پس از آن آیفون 11 توانستند رتبه 1 و 2 فروش را در ایالات متحده، منطقه یورو، استرالیا، ژاپن و حتی چین که هواوی نیمی از بازار را در دست دارد، به خود اختصاص دهند. سامسونگ سری A همچنان شاهد رشد فروش از سال پیش تابحال بود. جذابیت سری A کار را برای سامسونگ S20 دیگر پرچمدار این برند سخت کرده است؛ در بازار یورو سری S20 تنها در بریتانیا در میان ده برند پرفروش قرار دارد.
میل به گوشیهای ارزانتر یک روند جدید است که کانتار از آن خبر می دهد؛ ظهور برندهای چینی متعدد مانند برند هواوی بازار گوشیهای هوشمند ارزان قیمت را متحول کرده است. عرضه گوشیهای پرچمدار با تمرکز بر کیفیت بالا در شرایط همه گیری کرونا و با توجه به حس فشار مالی که مصرف کنندگان دارند چندان که باید موفق نبوده است. در ناحیه یورو برند چینی شیائومی در فصل دوم امسال پدیده رشد سالانه فروش بوده است، شیائومی در ناحیه یورو با پشت سر گذاشتن هواوی سومین برند پرفروش است. شیائومی به ویژه در ایتالیا 24% سهم بازار را دارد، و فقط یک درصد کمتر از سامسونگ سهم بازار دارد. در اسپانیا، شیائومی 40 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده است، سامسونگ با فاصله 18 درصدی پس از شیائومی قرار دارد.

پنل مصرف کننده کانتار؛ خرید گوشی هوشمند

از زمانی که گوگل اعلام کرد لیسانس اندروید را از هواوی پس می گیرد، فروش هواوی در اروپا، استرالیا، و ژاپن در حال کاهش است، اما پشتیبانی از هواوی در بازار چین به افزایش کلی سهم بازار آن و رسیدن به 48 % (5% افزایش نسبت به سال گذشته) منجر شده است. نکته جالب این است که کاهش فروش هواوی در بازارهای مختلف به جیب سامسونگ نرفته و این خلاء را برندهای آیفون SE و شیائومی در بازار پر کرده اند، و سهم سامسونگ تنها در بریتانیا شاهد افزایش بوده است.
با اعلام دولت بریتانیا درباره کنار گذاشتن شرکت هواوی از توسعه نسل پنجم موبایل در انگلستان، با اینکه این خبر مانعی فیزیکی در فروش گوشیهای این شرکت ایجاد نمی کند، اما مانعی ذهنی بر سر راه این برند محسوب می شود به ویژه اینکه حساسیت عمومی نسبت به مقوله امنیت داده افزایش یافته است.
همچنین در میان خریداران احتمالی آینده نزدیک گوشی هوشمند، سهم خرید آتی هواوی در حال کاهش است. شیائومی رقیب چینی هواوی، به نظر می رسد روی این موقعیت در حال سرمایه گذاری است. البته سایر برندهای چینی نظیر آپو Oppo، وان پلاس OnePlus ، رییِل می RealMe و غیره هم در تلاش برای گرفتن سهم از هواوی هستند.
با ورود کشورهای بسیاری به موج دوم همه گیری، تصور نقطه پایان بحران بسیار دشوار به نظر می رسد. تحقیقات نشان می دهد تنها بخش کوچکی از مصرف کنندگان برای کنسل کردن خرید گوشی هوشمند برنامه دارند (کمتر از 12% در تمام بازارها). بخش عمده مصرف کنندگان یا خرید خود را طبق برنامه قبلی انجام می دهند یا چندماهی دیرتر خرید می کنند. تاخیر در خرید باعث افزایش طول زمان مالکیت تلفن همراه خواهد شد.
همچنین بخش دیگری از مصرف کنندگان بودجه خرید خود را کاهش داده اند. به طور متوسط یک برند که مشتری خود را به نفع برندهای دیگر از دست می دهد باید 24 ماه و بیشتر صبر کند تا دوباره بتواند مشتری را به سمت خود بازگرداند.

 

منبع: کانتار وردپنل  https://www.kantarworldpanel.com/global/News/Consumers-delay-smartphone-purchasing-amid-COVID-19

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه