هیچ صنعتی از اثرات همه گیری کرونا در امان نیست، اما صنعت خودرو ضربه ای سخت تر از اغلب صنایع را متحمل شده است. در ایالات متحده، کارخانه ها بسته شدند، زنجیره تامین جهانی مختل شد، و تولید به شدت کاهش پیدا کرد. علاوه بر این، اثر اقتصادی بحران سلامت میزان فروش در سال 2020 و احتمالا 2021 را کاهش خواهد داد. تحقیقات اخیر شرکت نیلسن مشخص کرده است که حدود 10 درصد آمریکاییها (بیش از 35 میلیون نفر) خودروی جدید را به صورت آنلاین خریداری کرده اند.
تقریبا از هفته آخر اردیبهشت، شرکتهای خودروساز آمریکایی شروع به سفارش آگهی تلویزیونی کردند. میزان آگهی‌ها در این زمان نسبت به ماه پیش 6 درصد افزایش پیدا کرد.
سوال این است که بازاریاب ها چه گروه و رسانه ای را در تبلیغات خود هدف قرار بدهند؟
پاسخ ما در میان گروههای مصرف کنندگان، پادکست شنوها است که باید در صدر فهرست هر خودروسازی باشند. مطابق با تحلیل اخیر که از سوی سرویس قدرت خرید شنوندگان پادکست نیلسن انجام شده است، 35.8 میلیون نفر در اوج دوران قرنطینه اقدام به خرید خودرو به شکل آنلاین کرده اند که 10.5 میلیون نفر آنها شنونده پادکست بوده‌اند. محاسبات نشان می دهد که گروه شنونده پادکست بازار بالقوه 302 میلیارد دلاری در صنعت خودرو را نمایندگی می کنند.

پادکست و بازار بالقوه خرید خودرو

درحالی که چند سال گذشته شاهد رشد پادکستها در میان مصرف کنندگان بوده ایم، جاذبه این رسانه در میان برندها به شدت افزایش پیدا کرده است، یکی از دلایل عمده آن میزان اینگیجمنت بالای آگهی های پخش شده در پادکستها است. مطالعه از نیلسن در سال گذشته نشان داد که آگاهی از برند (به روش Top of Mind) برای برندهای مشهور در میان پادکست شنوها حدود 70% است. پادکست شنوها به طور متوسط حدود 10 ساعت در هفته پادکست گوش می دهند. این برای بازاریابها فرصتی برای دستیابی به خریداران خودرو است. مطالعه اخیر نشان داد که 50% از خریداران اینترنتی خودرو بعد از شنیدن درباره یک برند خودرو در پادکست به وبسایت آن خودرو سر زده اند.

خریداران اینترنتی خودرو که شنونده پادکست هستند

خریداران اینترنتی خودرو که شنونده پادکست هستند

بازاریابهای خودرو بیشتر از گذشته به پذیرش شرایط دنیای دیجیتال خو گرفته اند، آنها نیازمند کشف عواطف متناسب با مشتریان خودرو در ارتباطات و تبلیغات هستند، و باید بدانند در بازار به دنبال چه هستند. نکته قابل توجه در مورد پادکست شنوهای آمریکایی حساسیت آنها به مسائل محیط زیستی و ذهن سبزگرای ایشان است، این افراد بیشتر از متوسط آمریکاییها به دنبال خودروهای هیبریدی هستند.

شنوندگان پادکست و خودروی هیبریدی

 

اما پادکست شنوها سلایق پادکستی متفاوتی دارند که آگاهی از آن برای تبلیغاتچیها می تواند بسیار مفید باشد. کمدی مورد علاقه ترین ژانر است و اخبار با فاصله کمی در پی آن است.

ژانرهای مورد علاقه پادکست

ژانرهای مورد علاقه پادکست در آمریکا

پادکست شنوها فرصتهای فراتر از فروش خودرو برای بازاریابها به همراه دارند. اگرچه بسیاری از مصرف کنندگان این روزها تردد کمی دارند و خیلی از شعاع نزدیک به خانه دور نمی شوند، اما پادکست شنوها خیلی آدمهای تعمیرکار خود باشید (Do It Yourself DIY ) و فنی نیستند. در مقایسه با میانگین مصرف کنندگان آمریکایی، پادکست شنوها 11% بیشتر برای تعویض روغن پول می پردازند، 16% بیشتر برای خرید لاستیک نو هزینه می کنند و 16% بیشتر برای تعمیر ترمز، دیسک و کلاچ هزینه می کنند.

شنوندگان پادکست و تعمیر خودرو

شنوندگان پادکست کمتر از میانگین سایر افراد اهل تعمیر شخصی خودرو هستند

شکی نیست که بازاریابها باید منتظر چالشهای بسیاری در سال 2020 باشند، همه ما به اهمیت تبلیغات در زمان بحران واقفیم و در زمان بحران دسترسی به مخاطب درست در بستر درست اهمیتی دوچندان دارد. و آینده صنعت خودرو بازاریابهای بیشتری را به اهمیت پادکستها به عنوان نسل جدید پیشگامان تبلیغات متقاعد می کند.

مرجع: www.nielsen.com

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه