این مقاله بخشی از سری مقالات با عنوان “… چیست؟” (What is …?) است که در بلاگ داستان پردازی با دیتا از الکس ولز منتشر می شود. در این سری مقالات برخی موضوعات و سوالات متداول مطرح می شود.
ما معتقدیم که فارغ از اینکه کجای سفر آموختن خود باشید، لازم است که گاهی تلنگری به دانش پایه خود بزنید. موفقیت اغلب بصری سازی ها (ویژوالیزیشن) به فهم دقیق از مفاهیم پایه بستگی دارد. پس چه برای اولین بار با این مقوله روبرو می شوید، یا برای تقویت اصول اصلی خود مطالعه می کنید، و یا به دنبال منبغی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران هستید، لطفا با ما همراه باشید تا به مروری بر اصول پایه بپردازیم.
ما در این نوشته درباره این سوال پایه کاوش می کنیم: دیتا ویژوالیزیشن (مصورسازی داده ها) چیست؟ از یک منظر سوال ساده ای است. برای پاسخ به این سوال نقشه ذهنی ترسیم کردیم که دیتا ویژوالیزیشن را به چهار عنصر تقسیم می کند، این چهار عنصر پایه های تعریف من از دیتا ویژوالیزیشن را تشکیل می دهند.
دیتا ویژوالیزیشن فرایند تبدیل کردن اطلاعات به تصاویر برای هدفی ویژه است.

data visualisation

دیتا ویژوالیزیشن چیست؟
چارت عناصر دیتا ویژوالیزیشن

1. فرایند (Process). بیشترین تحول در درک من در این ناحیه صورت گرفته است. در روزهایی که به شغل تحلیلگری مشغول بودم، فکر می کردم گرافها، داشبوردها، و خروجیهای نهایی دیتا ویژوالیزیشن هستند. جِرمی ثورپ در مقاله خود در هاروارد بیزنیس ریویو می گوید، “واژه دیتا ویژوالیزیشن یک فرایند را به صورت کپسول و فشرده در می آورد. و همان فرایند بخش مهم و حیاتی است، نه نتایج حاصل از فرایند.” وقتی که نگاه من پخته تر شد، زمان بیشتری برای تبدیل اعداد خود به گرافها اختصاص می دادم.من از خود درباره زمینه موضوع می پرسیدم:

  • این گرافها برای توجه چه کسی تهیه می شود؟
  •  سواد دیتای مخاطبان من چقدر است؟
  • من چطور اطلاعات را پرزنت می کنم؟
  • و از همه مهمتر،آیا ارائه دیتا یکبار است یا به شکل متوالی امکان بازخورد گرفتن از مخاطب وجود دارد

جابجایی پرسپکتیو و منظره فکری من از خروجیهای ملموس به انتزاعی ها- شامل فرایند، به من امکان داد تا ابزارهای ارتباطی موثرتری تولید کنم.

2. اطلاعات (Information). در منظر وسیعتر، اطلاعات را معمولا با دیتا یکی می گیرند. من عمدا واژه اطلاعات را انتخاب کردم چون دیتا اغلب با اعداد (دیتای کمّی) تداعی می‌شود.

اطلاعات می تواند غیر عددی و کیفی باشد- مانند متن و تصویر. خیلی مهم است که درک صحیحی از انواع دیتا داشته باشیم تا بتوانیم تصویر مرتبط با آن را ایجاد کنیم.

3. تصاویر (Picture) . اغلب دیتا ویژوالیزیشن را به چشم چارتهای خاص می نگرند: لاین ها، نمودارهای دایره ای، میله ای. چون که در فرایند مصورسازی داده ها، عادت داریم اعداد را به گراف تبدیل کنیم تا به سرعت با مخاطب ارتباط برقرار کنیم. گرافها یکی از انواع تصویر هستند. برای داده های غیر عددی، شما می بایست دیاگرامهای کیفی مختلفی نظیر فلوچارتها، متنهای قابل اسکن، تایم لاینها، نقشه های ذهنی و غیره تولید کنید.

4. هدف (Purpose). این عنصر می تواند قدری بحث برانگیز باشد. برای بسیاری هدف دیتا ویژوالیزیشن تسهیل یادگیری در کسب و کار است. این وقتی می تواند رخ دهد که داده خود را از منظری دیگر موشکافی کنید یا وقتی که می خواهید داده خود را برای دیگران شرح دهید. هدف دیگر که به اندازه دو هدف دیگر عام نباشد، سرگرم کردن مخاطب است. کاربرد سرگرم کنندگی خیلی مورد بحث است، بخصوص از جانب کسانی که به سبب علاقه یا شغلشان نیاز به درک عمیق از دیتا دارند. بهرحال، تصاویر بسیار بیشتر از گرافها و جداول جاذبه بصری دارند، گاهی یک دیتا ویژوالیزیشن با تصاویر سرگرم کننده و درگیرکننده است و همچنین از لحاظ حرفه ای و علمی معتبر. همه چیز به مخاطب شما و به هدف نهایی شما از ارائه دیتا به صورت مصور دارد.

اگر به دنبال افزایش درک و مهارت خود در دیتا ویژوالیزیشن هستید، چند راهی که به شما کمک می کنند عبارتند از:
• کار با چارت خود را از طریق فورومها و پادکستها و فیلمهای آموزشی بالا ببرید.
• دوره های مرتبط را بگذارنید.
• یکی دو کتاب در زمینه داستان پردازی با داده ها بخوانید.
• گارد خود را باز کنید و در عمل امتحان کنید و از مخاطب فیدبک بگیرد.

 

مقاله از: Storytelling with Data Blog

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه