در تحقیقی که موسسه WFA و  2CV  با نمونه  نزدیک به 700 مدیر ارشد بازاریابی در 30 کشور جهان انجام داده‌اند مهارتهای مهم برای موفقیت در بازاریابی از نظر این مدیران استخراج شده است.

مهارتهای بازاریابی

هرچه بازاریابی بیشتر به سمت دیجیتالی شدن و استفاده از دیتا برای تصمیمهای کلیدی حرکت می کند، مهارتهای مطلوب برای بازاریابهای امروزی بیشتر تغییر می کند. با این وجود علیرغم پیشرفت فناوری، برخی مهارتها همیشه مهم باقی می مانند. در ادامه به برخی مهارتهای مهم از دید مدیران ارشد بازاریابی می پردازیم.

مهمترین مهارت که بیشتر مدیران ارشد بازاریابی درباره آن اجماع دارند مهارت دیجیتال مارکتینگ (87%) و سپس تحلیل داده و بینش (85%)  است. درواقع دیجیتال مارکتینگ مدتی در بورس تقاضا بود، اما یافتن فردی که در تحلیل داده حرفه ای باشد همواره چالش برانگیز بوده است.

اکثریت  700 مدیر ارشد بازاریابی که در نظرسنجی شرکت کرده بودند  درک صحیح از بازار (88%) را هم ردیف مهارتهای جدید قرار داده بودند. نه فقط این، بلکه اغلب مدیران احساس می کردند مهارتهایی نظیر حساسیت فرهنگی (80%)، تیزفهمی کسب و کار (78%)، و نگرش کارآفرینانه (75%) برای فردی که کار بازاریابی می کند بسیار مهم است. بازاریابهای متعلق به نسل پیشا دیجیتال موارد فوق را سنگ بنا و دلیل اصلی موفقیت خودشان بدانند.

داشتن ذهنیت جهانی (71%) و دانش بنیادی بازاریابی (67%)  از مهارتهای مهم در رده بعدی هستند. تعداد کمتری از مدیران بازاریابی احساس می کردند تجربه فروش (44%) و موفقیتهای دانشگاهی (31%) مهارتهای مهم در زمینه بازاریابی به شمار می آیند.

مهارتهای فردی متعددی از نظر مدیران ارشد بازاریابی ارزشمند محسوب می شوند. 91% پاسخگویان معتقد بودند انعطاف پذیری  در بالاترین رده اهمیت قرار می گیرد. در یک تحقیق دیگر که شرکت Econsultancy    انجام داده است توانایی استقبال از تغییر یکی از مهارتهای نرم مهم برای بازاریابها ذکر شده بود.

پس از انعطاف پذیری مدیران ارشد بازاریابی مهارتهای ذیل را بسیار مهم ارزیابی کرده اند: شور و انگیزه، انرژی و کنجکاوی. رعایت اخلاق حرفه ای هم از مواردی بوده که 9 از 10 نفر به آن اشاره داشتند.

همچنین اکثریت پاسخگویان به رفتارهای فردی دیگری نظیر شجاعت (88%)، نوآوری (88%)، رهبری (87%) ، خلاقیت (86%) ، همدلی (86%)، اثربخشی (86%) اشاره کرده اند. ذهنیت منطقی (81%)، و شهود (77%) پس از موارد فوق قرار داشتند.

 

درباره تحقیق: نتایج بر اساس پیمایش با 683 مدیر ارشد بازاریابی از 30 کشور انجام شده است.

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه